تبلیغاتcodes and tools for blog

WebYar

عشق است و مسی و بارسا - درباره نیو کمپ

  نیوکمپ«میدان جدید»، که غالباً به طور اشتباه «نیوکمپ» خوانده می‌شود (هم در انگلیسی و هم در اسپانیایی)، ورزشگاه فوتبالی است که در شهر بارسلون در کشور اسپانیا قرار دارد.

  این ورزشگاه از زمان احداثش در سال 1957، محل انجام بازی‌های خانگی تیم فوتبال بارسلونا است. این ورزشگاه جزو ورزشگاه های ۵ ستاره یوفا بوده و تاکنون میزبان مسابقات بسیاری در رده‌های بالای بین‌المللی و فینال‌های لیگ قهرمانان اروپا، که آخرینش  مربوط به سال 1999 است،بوده است.
گنجایش این ورزشگاه 99354 نفر است، که آن را تبدیل به بزرگترین ورزشگاه اروپا و یازدهمین ورزشگاه بزرگ دنیا می‌کند. اسم رسمی آن، «استادی دل اف سی بارسلونا» (ورزشگاه باشگاه فوتبال بارسلونا) بود که در سال 2000 با رای اعضای باشگاه مبنی بر تغییر نام آن به لقب محبوب کمپ نیو، این نام به عنوان نام رسمی ورزشگاه انتخاب شد.

سال‌های ابتدایی دهه 1950 میلادی، بارسلونا به دلیل افزایش شمار هواداران خود به ورزشگاهی با گنجایش بیشتر از ورزشگاه آن زمان خود، «کمپ دی لس کورتس» که 60000 نفر گنجایش داشت، نیاز داشت.کمپ نیو در خلال سال‌های 1954 تا 1957 ساخته شد، و سازنده‌های آن نیز فرانسسک میتجانس-میرو، لورنزو گارسیا بارون و جوزپ سوتراس مائوری بودند. بارسلونا در اولین بازی خود در کمپ نیو به مصاف له گیا وارساو رفت و در پایان با نمایش دل پذیری این تیم را ۲ - ۴ شکست داد. زننده اولین گل در ورزشگاه جدید، اولوگیو مارتینز، بازیکن بارسلونا بود. بیش از ۹۰٬۰۰۰ نفر تماشاگر این بازی تاریخی را از نزدیک دیدند.

گنجایش ورزشگاه چندین بار دچار تغییر شد، در حالیکه ظرفیت اولیه آن 93053 نفر بود، اما به دلیل برگزاری جام جهانی 1982، ظرفیت آن به 105000 افزایش داده شد. به دلیل ممنوع شدن وجود قسمت‌هایی که در آن تماشاگران ایستاده به تماشای بازی می‌پرداختند، گنجایش ورزشگاه در سال 1990 به زیر 99000 نفر کاهش یافت.

همچنین این مجموعه شامل قسمتی برای اشیا قدیمی و یادبودها نیز می‌باشد، و نیز زمین کوچک تمرینی تیم، و کلیسایی برای بازیکنان هم از بخش‌های دیگر مجموعه کمپ نیو می‌باشند. کمپ نیو همچنین دارای «ال موزئو دل بارسا»، پر بازدید کننده‌ترین موزه کاتالونیا نیز می‌باشد، که از آن سالانه حدود 1200000 نفر بازدید می‌کنند. این موزه در سال 1984 گشوده شد، زمانی که جوزپ لوئیس نونز ریاست باشگاه را بر عهده داشت. موزه حاوی 1420 قطعه مربوط به تاریخ باشگاه فوتبال بارسلونا است که 420 عدد آن جام‌ها و مقام‌هایی است که بارسلونا در طول سال‌ها کسب کرده‌است. مراسم افتتاحیه بازی‌های جام جهانی 1982 در 13 ژوئن، در ورزشگاه کمپ نیو و در مقابل 10000 نفر تماشاگر برگزار شد، و دربازی افتتاحیه بلژیک، آرژانتین را (۰ - ۱) مغلوب کرد.